Strona główna
Nasza szkoła
Jesteśmy z niej dumni
Nasi uczniowie

   13 października uczniowie klasy 6 i 7 udali się na wycieczkę do Baranowa Sandomierskiego i Sandomierza. Wyruszyliśmy bardzo wcześnie szlakiem renesansu. W Baranowie Sandomierskim, leżącym nad błękitną wstęgą Wisły w otoczeniu pól i lasów rozległej Kotliny Sandomierskiej, przywitała nas piękna pogoda. To tutaj znajduje się jeden z najlepiej zachowanych pałaców renesansowych w Europie - dawnej rezydencji magnackiej. Zamek wzniesiony został pod koniec XVI wieku, w miejscu średniowiecznego, obronnego dworu rycerskiego. Wspaniałą architekturę, ukształtowaną na wzór królewskiego Wawelu, zawdzięczamy prawdopodobnie włoskiemu architektowi i rzeźbiarzowi Santi Gucci'emu. Ostatnim właścicielem Zamku z rodu Leszczyńskich był Rafał X, którego syn - Stanisław Leszczyński był królem Polski. Po zniszczeniach dokonanych podczas II wojny światowej, obiekt został w latach 1959 - 1969 odbudowany i odrestaurowany. Wokół pałacu rozciągają się ogrody, które z każdej strony rezydencji prezentują inny styl – angielski, włoski oraz francuski. 

   Drugim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Sandomierza - jednego z najstarszych polskich miast. Świadectwem tysiącletniej historii miasta, jest 120 znajdujących się tu zabytków. O uroku miasta decyduje także malownicze położenie na nadwiślańskiej skarpie i wreszcie wyjątkowy klimat urokliwych uliczek i zaułków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy spacerem pośród korzeni czyli Wąwozem Królowej Jadwigi. Wąwóz ten to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych Sandomierza. Ma on długość około pół kilometra, a jego ściany wznoszą się nawet na wysokość 10 metrów. Jeśli dodamy do tego korzenie pobliskich drzew, rysuje się nam nader malownicze miejsce. Po wyjściu z wąwozu przeszliśmy słynnym Uchem Igielnym do Rynku. Przywitał on nas pięknymi kamieniczkami, przyjazną atmosferą i stojącym w centralnym punkcie wspaniałym renesansowym Ratuszem o gotyckim rodowodzie. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas pod Bramę Opatowską, nazywaną też Wielką, aż w końcu dotarliśmy do Podziemnej Trasy Turystycznej, którą przeszliśmy chodnikami znajdującymi się pod Starym Miastem. Jej długość wynosi około 450m, najniżej położona komora ma głębokość prawie 12m. Wejście do podziemi prowadzi z dziedzińca Kamienicy Oleśnickich, a wyjście przy Ratuszu, na Rynku. Zachowane piwnice zabezpieczono przez tzw. wtórne obudowy, a tam, gdzie było to możliwe, zachowano pierwotne wątki obmurowań. Trasa obejmuje 34 komory na różnych poziomach. Współczesne nazwy komór nawiązują do historii, legend, architektury, itp. 

   Po zakupie pamiątek, zmęczeni, ale i pełni wrażeń, wróciliśmy do Florynki.

GALERIA

 

Jeśli nie wiesz jak zalogować się do dziennika,
kliknij tutaj

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Formularz logowania

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II we Florynce

Florynka 64
33-332 Florynka
tel. (fax) 18 447 16 22

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.