Aktualności, ogłoszenia

   Dzień 21 czerwca 2022 r. (tj. wtorek) na trwałe przeszedł do historii naszej szkoły i miejscowości. W tym dniu świętowaliśmy otwarcie wielofunkcyjnych boisk sportowych, które powstały z myślą o dzieciach, młodzieży i mieszkańcach Florynki, wyróżniających się zamiłowaniem do sportu.

   Tego dnia do Florynki przybyło wielu zaproszonych Gości. Uroczystość rozpoczęła się oficjalnym przecięciem wstęgi, w czasie którego uczniowie wypuścili balony symbolizujące kolorowe koła olimpijskie. Pan Jacek Migacz, Wójt Gminy Grybów, otwarł bramkę boiska i wspólnie z Panią Małgorzatą Strytyńską, Dyrektorem Szkoły Podstawowej i Panem Grzegorzem Karakułą, Sołtysem wsi Florynka, zaprosili zebranych do nowego obiektu sportowego.

   Po oficjalnym powitaniu nastąpił akt poświęcenia wielofunkcyjnych boisk sportowych, którego dokonał ksiądz proboszcz Mariusz Tomaka. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje zdolności artystyczne i sportowe. Uczniowie klasy 7b w swoim wystąpieniu wspominali Jana Pawła II, Patrona naszej szkoły, i Jego zamiłowanie do sportu – codzienną gimnastykę, bieganie, jazdę na nartach i pływanie. Dzieci z klasy Ob, Ia i IIb zaprezentowały przybyłym na uroczystość Gościom przepiękne układy taneczne. Natomiast najstarsi uczniowie, chłopcy z klas ósmych, rozegrali mini mecz piłki nożnej. Do rywalizacji sportowej zagrzewały ich cheerleaderki w przepięknym układzie choreograficznym z błyszczącymi pomponami i piosenka w wykonaniu uczennicy klasy 4a pt. „Łowcy – mundial będzie nasz”.

   Na koniec, uczniowie dokonali dekoracji złotymi medalami Państwa, którzy włożyli swój wysiłek i serce w powstanie tego obiektu. Wszyscy życzyli uczniom, by spełniali swoje sportowe marzenia.

OTWARCIE BOISKA WIELOFUNKCYJNEGO WE FLORYNCE

GALERIA

 

   17 maja uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II we Florynce we wczesnych godzinach porannych wyruszyli na wycieczkę. Udali się do krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego, ponieważ chcieli bliżej poznać swoistą technikę lotniczą. Muzeum znajduje się na terenie byłego lotniska Rakowice – Czyżyny – jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Uczniowie podziwiali stałą ekspozycję muzeum pt. „Skrzydła i ludzie XX wieku”, która mieści się w wyremontowanym hangarze głównym, dawnych garażach spadochroniarni. Uczniowie na własne oczy zobaczyli kilka tysięcy lotniczych eksponatów: samoloty, śmigłowce, szybowce, silniki lotnicze, wojskowe działa przeciwlotnicze. W atrakcyjny sposób zapoznali się z historią lotnictwa od lat 30 do lat 50 XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Historia lotnictwa, to nie tylko sprzęt, ale również ludzie. W gablotach i na plakatach uczniowie mogli obejrzeć mundury, dokumenty, odznaczenia i inne pamiątki po lotnikach. Historia lotnictwa, to także wypadki i katastrofy, które zainteresowały dzieci. Na wystawie archeologii lotnictwa zobaczyły wrak bombowca zestrzelonego pod koniec II wojny światowej nad Bałtykiem i dioramę przedstawiającą wypadek lotniczy z rozbitym samolotem. Uczniów Szkoły im. Jana Pawła II najbardziej zainteresował Śmigłowiec Mil Mi – 8S w wersji pasażerskiej VIP, który obsługiwał wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

   Następnie przejechaliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacerując ogrodowymi alejkami z przewodnikiem,  uczniowie poznawali cenne obiekty przyrody, pomniki historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury wpisane do rejestru zabytków. Najbardziej uczniów zainteresowały stare okazy roślin, wśród których najokazalszym okazał się dąb szypułkowy zwany „Jagiellońskim”, którego wiek wynosi ok. 260 lat. Równie pięknie prezentowała się najstarsza polska robinia akacjowa i dwa „Derenie Śniadeckiego”. Z kolei w szklarni należało wysoko podnosić głowy, by dojrzeć czubek ponad stuletniej palmy  - daktylowca kanaryjskiego. W dalszej kolejności uczniowie poznali kolekcję sagowców – starą grupę roślin obecnie występujących w tropikalnych i podzwrotnikowych częściach świata. Niezwykle interesujące dla uczniów okazały się  rośliny mięsożerne, które posiadają zdolność chwytania różnych organizmów. W zachwyt wprawiła dzieci najstarsza i najbogatsza kolekcja storczyków, licząca obecnie około 500 gatunków i odmian. Uczniowie mieli również możliwość rozpoznawania roślin użytkowych rozproszonych  po całym Ogrodzie.

   Niezwykle interesującym punktem programu wycieczki był pobyt uczniów w Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie dzieci dowiedziały się o historii oraz tradycji wypieku tego regionalnego smakołyku. Pracownik Muzeum zapoznał uczniów z procesem powstawania ciastka, a każde dziecko wykonało własnoręcznie swojego obwarzanka, które zostało następnie upieczone i wręczone dziecku. Wszystkim uczniom przygotowane obwarzanki bardzo smakowały.

   Z Muzeum Żywego Obwarzanka udaliśmy się na spacer Traktem Królewskim. Każdy przyjeżdżający do dawnej stolicy Polski pragnie przede wszystkim zobaczyć Zamek Królewski i katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice - usytuowane na największym średniowiecznym Rynku Europy oraz pozostałości murów obronnych z Bramą Floriańską i Barbakanem. Wszystkie te pamiątki dziedzictwa kulturowego  uczniowie zobaczyli i wysłuchali o nich opowieści przewodnika.

   W restauracji „Pod Wawelem” zjedliśmy smaczny obiad, a kiedy przechodziliśmy obok Wawelskiego Smoka, pożegnał nas, zionąc ogniem.

   Wycieczka trwała prawie 15 godzin. Uczniowie,  zmęczeni, ale wzbogaceni o nowe edukacyjne doświadczenia, z zadowoleniem opowiadają o niej bliskim.

GALERIA

   W roku szkolnym 2021/22 nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim  programie profilaktyki czerniaka „Znamię! Znam je?” organizowanym przez  Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym (SKN ONKOMA). Głównym celem programu  było zwiększenie świadomości na temat czerniaka oraz metod skutecznej profilaktyki poprzez propagowanie zdrowego stylu życia wśród młodzieży. Uczniowie chętnie i z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w tych zajęciach. Nabyli umiejętność przeprowadzania samobadania skóry oraz różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE „czerniakowe abecadło”.  Poznali również praktyczne wskazówki jak uchronić się przed tym groźnym nowotworem. Otrzymali ulotki dla rodziców w celu promowania działań profilaktycznych w środowisku lokalnym.

   17 maja w Szkole Podstawowej nr 1 w Ptaszkowej odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski, który w tym roku poświęcony był dwóm wspaniałym poetom Julianowi Tuwimowi i Janowi Brzechwie. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczestniczki: Katarzyna Pulka z kl. 1b i Małgorzata Sekuła z kl. 2b. Obie dziewczynki swoje wiersze wyrecytowały jak prawdziwe artystki. Zaowocowało to III miejscem Małgosi i wyróżnieniem Kasi. Serdecznie im gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Podziękowania należą się również wszystkim dzieciom, które wzięły udział w eliminacjach szkolnych i pięknie się zaprezentowały.

GALERIA

   Uczniowie biorący udział w konkursach organizowanych przez Kuratorium Oświaty muszą wykazać się wielkim zaangażowaniem i pracowitością, bowiem są to konkursy, których ranga, jak i konkurencja, jest  bardzo wysoka. Wymagają zazwyczaj nieszablonowego myślenia i korzystania z wiedzy wykraczającej poza podstawę programową, dlatego traktuje się je jako grunt pod olimpiady w liceum. Z wielką dumą informujemy, że po wielu tygodniach ciężkiej i wytężonej pracy, dwóch uczniów naszej szkoły z klasy VIII b odniosło sukcesy na szczeblu wojewódzkim. 

Kacper  Motyka odniósł potrójny sukces: w konkursie przedmiotowym z biologii, geografii i chemii, uzyskując tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu z biologii (po raz drugi), z geografii i chemii. Ponadto uczestniczył w etapie wojewódzkim konkursu z fizyki i etapie rejonowym z języka polskiego. Mateusz Witek uzyskał tytuł finalisty Małopolskiego Konkursu Geograficznego.

Uczniom oraz przygotowującym ich nauczycielom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w szkole średniej.

Jeśli nie wiesz jak zalogować się do dziennika,
kliknij tutaj

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Formularz logowania

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II we Florynce

Florynka 64
33-332 Florynka
tel. (fax) 18 447 16 22

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.