Aktualności, ogłoszenia

 

   17 maja uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II we Florynce we wczesnych godzinach porannych wyruszyli na wycieczkę. Udali się do krakowskiego Muzeum Lotnictwa Polskiego, ponieważ chcieli bliżej poznać swoistą technikę lotniczą. Muzeum znajduje się na terenie byłego lotniska Rakowice – Czyżyny – jednego z najstarszych lotnisk w Europie. Uczniowie podziwiali stałą ekspozycję muzeum pt. „Skrzydła i ludzie XX wieku”, która mieści się w wyremontowanym hangarze głównym, dawnych garażach spadochroniarni. Uczniowie na własne oczy zobaczyli kilka tysięcy lotniczych eksponatów: samoloty, śmigłowce, szybowce, silniki lotnicze, wojskowe działa przeciwlotnicze. W atrakcyjny sposób zapoznali się z historią lotnictwa od lat 30 do lat 50 XX wieku ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej. Historia lotnictwa, to nie tylko sprzęt, ale również ludzie. W gablotach i na plakatach uczniowie mogli obejrzeć mundury, dokumenty, odznaczenia i inne pamiątki po lotnikach. Historia lotnictwa, to także wypadki i katastrofy, które zainteresowały dzieci. Na wystawie archeologii lotnictwa zobaczyły wrak bombowca zestrzelonego pod koniec II wojny światowej nad Bałtykiem i dioramę przedstawiającą wypadek lotniczy z rozbitym samolotem. Uczniów Szkoły im. Jana Pawła II najbardziej zainteresował Śmigłowiec Mil Mi – 8S w wersji pasażerskiej VIP, który obsługiwał wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce.

   Następnie przejechaliśmy do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacerując ogrodowymi alejkami z przewodnikiem,  uczniowie poznawali cenne obiekty przyrody, pomniki historii nauki, sztuki ogrodniczej i kultury wpisane do rejestru zabytków. Najbardziej uczniów zainteresowały stare okazy roślin, wśród których najokazalszym okazał się dąb szypułkowy zwany „Jagiellońskim”, którego wiek wynosi ok. 260 lat. Równie pięknie prezentowała się najstarsza polska robinia akacjowa i dwa „Derenie Śniadeckiego”. Z kolei w szklarni należało wysoko podnosić głowy, by dojrzeć czubek ponad stuletniej palmy  - daktylowca kanaryjskiego. W dalszej kolejności uczniowie poznali kolekcję sagowców – starą grupę roślin obecnie występujących w tropikalnych i podzwrotnikowych częściach świata. Niezwykle interesujące dla uczniów okazały się  rośliny mięsożerne, które posiadają zdolność chwytania różnych organizmów. W zachwyt wprawiła dzieci najstarsza i najbogatsza kolekcja storczyków, licząca obecnie około 500 gatunków i odmian. Uczniowie mieli również możliwość rozpoznawania roślin użytkowych rozproszonych  po całym Ogrodzie.

   Niezwykle interesującym punktem programu wycieczki był pobyt uczniów w Żywym Muzeum Obwarzanka, gdzie dzieci dowiedziały się o historii oraz tradycji wypieku tego regionalnego smakołyku. Pracownik Muzeum zapoznał uczniów z procesem powstawania ciastka, a każde dziecko wykonało własnoręcznie swojego obwarzanka, które zostało następnie upieczone i wręczone dziecku. Wszystkim uczniom przygotowane obwarzanki bardzo smakowały.

   Z Muzeum Żywego Obwarzanka udaliśmy się na spacer Traktem Królewskim. Każdy przyjeżdżający do dawnej stolicy Polski pragnie przede wszystkim zobaczyć Zamek Królewski i katedrę na Wawelu, Kościół Mariacki, Sukiennice - usytuowane na największym średniowiecznym Rynku Europy oraz pozostałości murów obronnych z Bramą Floriańską i Barbakanem. Wszystkie te pamiątki dziedzictwa kulturowego  uczniowie zobaczyli i wysłuchali o nich opowieści przewodnika.

   W restauracji „Pod Wawelem” zjedliśmy smaczny obiad, a kiedy przechodziliśmy obok Wawelskiego Smoka, pożegnał nas, zionąc ogniem.

   Wycieczka trwała prawie 15 godzin. Uczniowie,  zmęczeni, ale wzbogaceni o nowe edukacyjne doświadczenia, z zadowoleniem opowiadają o niej bliskim.

GALERIA

Jeśli nie wiesz jak zalogować się do dziennika,
kliknij tutaj

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Formularz logowania

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II we Florynce

Florynka 64
33-332 Florynka
tel. (fax) 18 447 16 22

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.