Strona główna
Nasza szkoła
Jesteśmy z niej dumni
Nasi uczniowie

   Najciekawsze lekcje odbywają się wtedy, kiedy uczniowie sami doświadczają tego, o czym się uczą, dlatego wychowawcy wraz z rodzicami dla uczniów klas piątych zorganizowali ciekawą edukacyjną wycieczkę. By lepiej poznać jednego z Patronów roku 2022 - Ignacego Łukasiewicza - 22 września udaliśmy się do muzeum pachnącego ropą naftową.

   Gościła nas maleńka, galicyjska miejscowość - Bóbrka, która zasłynęła w XIX wieku jako miejsce powstania pierwszego na świecie przedsiębiorstwa naftowego. Mimo, że kopalnia pełni obecnie funkcje muzealne, to czarne złoto wydobywane jest tu do dzisiaj, a dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym przenieśliśmy się w czasy, kiedy pracował tu sam Ignacy Łukasiewicz. Spacerowaliśmy alejkami w otoczeniu przepięknego lasu, gdzie  znajdują się XIX-wieczne kopanki „Franek” i „Janina”, w których można zobaczyć naturalną ropę. Pan przewodnik ciekawie opowiadał nam historię przemysłu naftowego i pokazywał unikatowe urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym. Przechadzając się „Śladami naftowych pionierów”, zobaczyliśmy oryginalne narzędzia i urządzenia służące do drążenia studni - kopanek, wiercenia otwo­rów czy makiety obrazujące historię naro­dzin polskiego przemysłu naftowe­go i pierwszych prac górniczych. Zwiedziliśmy również Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku, w którym podziwialiśmy ogrom zgromadzonych eksponatów: w tym zachwycającą aptekę urządzoną na wzór XIX-wieczny, gdzie wysłuchaliśmy słuchowiska multimedialnego, w którym głównym bohaterem był I. Łukasiewicz. Bardzo podobała nam się zgromadzona w budynku kolekcja lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycja geologiczna. Zajrzeliśmy również do  gabinetu – dworskiego saloniku, gdzie znajdują się olejne portrety Ignacego Łukasiewicza i jego żony – Honoraty, a także ciekawy zbiór mebli.

   Wzbogaceni o nowe uczniowskie doświadczenia udaliśmy się na kolejne edukacyjne zajęcia. Byliśmy zbyt blisko Krosna, by nie wstąpić do Centrum Dziedzictwa Szkła. Z pierwszej ręki poznaliśmy tematykę hutnictwa szkła. Uczniowie, którzy wykonali osobiście szklane medale, nigdy nie zapomną tego technologicznego procesu oraz wysokich temperatur, które wydobywają się z hutniczego pieca. Przechodząc przez kolejne warsztatowe pracownie, poznaliśmy ludzi, którzy zajmują się szklaną artystyczną twórczością. Mogliśmy zadawać pytania i podziwiać powstające szklane cudeńka.  W piwnicach przedprożnych obejrzeliśmy ciekawą ekspozycję dzieł szklanej sztuki wykonanych przez artystów związanych z Krosnem. W  tzw. sali “szkła w fizyce” poznaliśmy właściwości szkła i sposoby jego wykorzystania. Na koniec niezwykłej podróży po świecie szkła zakupiliśmy szklane pamiątki.

   Obydwie lekcje muzealne dostarczyły nam wielu niezapomnianych wrażeń, a ile przy tym się nauczyliśmy!

GALERIA

Jeśli nie wiesz jak zalogować się do dziennika,
kliknij tutaj

Kalendarz

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Formularz logowania

KONTAKT

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II we Florynce

Florynka 64
33-332 Florynka
tel. (fax) 18 447 16 22

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.